Rólunk
Településünk története

Bátonyterenye:
Bátonyterenye Nógrád megye harmadik legnagyobb városa. A város térsége már a bronzkor második felében i. e. 1500 körül lakott volt, első írásos emléke viszont csak 1216-ból származik. Az 1950-es megyerendezésig a város akkor még különálló Nagybátony és Maconka része Heves megyéhez tartozott. Bátonyterenye 1984. január 1-jén jött létre Nagybátony, Maconka, továbbá Kisterenye és Szúpatak egyesítésével. Városi rangot 1989-ben kapott. A város híres szülötte Abonyi Lajos író.

IKisterenye:
Kisterenye a Mátra hegységtől északnyugatra, a Cserháttól keletre található Bátonyterenye városrésze, korábban önálló község volt. 180-250 méterrel a tengerszint felett fekszik. A környék a bronzkor óta folyamatosan lakott.
Templomunkról

Kisterenyei Evangélikus Templom
Festői környezetben, egymaga árválkodva áll a közel 120 éves, 1906-ban épült Evangélikus templom. A maroknyi gyülekezet nagy gonddal őrzi templomát és hagyományait. A templomban szorgalmasan dolgozók szépen művelik a templom kertjeit. Történetileg ezt a területet valamikor Vásárosterenyének vagy Utasterenyének nevezték. A másik oldal volt az ún. Egyházasterenye. A történelem során ez a település kevésbé volt érintett a reformációtól. A lakosság a felmérések szerint 95-97 %- ban a római katolikusokhoz tartozott, de később amikor újratelepült voltak olyanok akik lutheránus hitet követtek.
Az 1867- ben megépült vasútvonal mentén lévő településeken 3-7 fős családok ugyanezt a vallást követték és a 19. században szükség volt egy olyan missziós egyesület felállítására amely az itt lévő, most már államilag engedélyezett evangélikusoknak is a hitét biztosítani tudta.
1906-ban Kisterenye földesura Solymossy Tibor 40 holdas telket biztosított az itt lévő evangélikus gyülekezetnek. Felépítettek egy imaházat majd ehhez építettek egy templomtornyot és 1924-ben létrejött egy evangélikus egyházközség ami a környékbeli szórványtelepülésként ellátta az evangélikusoknak a gondozását. Aki itt lelkipásztori szerepet töltött be, az Kisterenyétől Recskig vagy Kisterenyétől Hatvanig a szórványtelepülések lakosságát ellátta, mintegy 24 település tartozott ide. 1943. november 7.-én iktatták be Gartai István evangélikus lelkipásztort Kisterenyén.
Videó:
https://www.youtube.com/watch?v=ln1-NNB17dc